Істория грошового обігу України

Історія Північного Причoрномор'я та його монетної справи

Виставки та експозиції

Публікації

Популярні проекти

Керівництво та адреса музею

Експертна комісіяНазад


   Про музей нумізматики
Ru  En  Ua  
 


Одеський музей нумізматики – це перший в Україні історичний музей нового типу, чиїм профілем стало вивчення історії монетної справи і грошового обігу Української держави, а також збереження та показ найважливіших історичних пам'ятників, що належать до древньої історії і культури Північного Причорномор'я та Русі-України. Навесні 1991 р. в Одесі була відкрита галерея "Монетний двір". У січні 1999 р. вона була реорганізована в Одеський музей нумізматики.

Музей має дві філії, розташовані в центральній частині міста:
вул. Грецька, 33 – експозиція античних і середньовічних монет, старих і сучасних паперових грошей України;
пл. Катерининська, 5 – галерея “Монетний двір” – експозиція античних монет і кераміки Північного Причорномор'я, грошей і дрібної художньої пластики Київської Русі, сучасні монети і сурогати грошей України.

Музейна колекція нараховує понад 2,5 тисяч монет і інших експонатів, що належать до різних історичних епох: античної, середньовічної, новому і новітньому часу, включаючи період незалежного розвитку Української держави.

Серцевину музейних фондів складають монети, що чеканилися різними містами-державами та Боспорським царством, що існували в античний час у Північному Причорномор'і протягом майже тисячі років.

Особливий інтерес для нумізматичної науки представляє чимала кількість неопублікованих унікальних і рідких екземплярів. Результати науково-дослідної роботи музею втілюються у випусках власного друкованого органа – “Вісника Одеського музею нумізматики”. У його статтях публікуються унікальні та рідкі монети, аналізуються їхні особливості (типологія, семантика, хронологія та ін.) у синтезі з історичними подіями, станом економіки й світоглядом того часу, коли чеканилися монети. Публікаціями “Вісників” включаються в науковий обir невідомі раніше історичні пам'ятники і поповнюється Корпус монет Північного Причорномор'я. До десятилітнього ювілею музею випущений повний “Збірник статей по нумізматиці Північного Причорномор'я”.

Другим друкованим органом музею є суспільно-публіцистичний збірник - альманах “Про що розповіла монета”.

По принципах організації і формах діяльності музей є народним. На його створення й діяльність не витрачалися бюджетні кошти. Відвідування музею і музейне обслуговування безкоштовні. Персонал музею працює на громадських засадах.

Організатором і директором музею є відомий нумізмат-дослідник і суспільний діяч Лобода П.Г. Засновником музею є найстарша і найбільша в місті громадська організація – Одеське міське товариство колекціонерів.

Діяльність музею по збереженню, збільшенню й вивченню пам'ятників культурно-історичної спадщини Українського народу відзначена численними нагородами Парламенту та Уряду України, Національного банку і керівництва Одеси й Одеської області. Музей наділений правом проведення державної експертизи культурних цінностей - нумізматичних пам'ятників.
© The Odessa Museum of Numismatic 2000.